Szkolenia
JMP International organizuje szkolenia z zakresu bezpiecznej pracy na wysokości.
Zajęcia obejmują teoretycznie i praktycznie szeroką problematykę metod asekuracji oraz najnowsze techniki służące do zabezpieczenia pracowników podczas prac na wysokościach.
Tematyka oraz zakres szkolenia jest dostosowany do specyfiki wykonywanej pracy i metody działań.
Szkolenia obejmują tematycznie takie branże jak:
Energetyka (prace na słupach energetycznych, podnośnikach koszowych, stacjach, prace na drabinach, elektrownie wiatrowe itp.), w tym również metody asekuracji w miejscach o ograniczonych możliwościach tworzenia punktu zaczepienia (np. prace przy ścianach budynków, stacje GPZ, stacje transformatorowe i inne)
Przemysł (prace na rusztowaniu, dachu, w podnośnikach, w halach przemysłowych i magazynowych itp.)
Budownictwo (prace na rusztowaniu, dachu, konstrukcjach stalowych, w podnośnikach itp.)
Telekomunikacja (prace na wieżach telekomunikacyjnych, prace w polu mikrofalowym itp.)
Inne prace na wysokości wymagające stosowania sprzętu ochronnego (np. prace przy reklamie – tablice reklamowe, billboard; odśnieżanie dachów, prace konserwacyjne itp.)
Ogólny zakres tematyczny (zależnie od metod pracy tematyka może obejmować techniki dostępu budowlanego lub linowego): Zagadnienia teoretyczne:
– zasady prac na wysokości oraz ochrony przed upadkiem
– obowiązujące normy i przepisy
– metody zabezpieczania przed upadkiem z wysokości
– dostosowanie techniki ochrony przed upadkiem do odpowiednich prac na wysokości
Zagadnienia praktyczne:
– zasady stosowania sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości
– praca z wykorzystaniem wyposażenia takiego jak: – szelki bezpieczeństwa
– linki bezpieczeństwa z amortyzatorem
– urządzenia ustalające pozycję podczas pracy
– urządzenia samozaciskowe
– urządzenia samohamowne
– drabiny z systemem przeciwupadkowym
– urządzenia zjazdowe
– systemy kotwiczące (punkty zaczepienia, poziome linie życia itp.) – instalatory liny
– inne
– budowanie systemów asekuracyjnych i stanowiska pracy – ewakuacja z wysokości
– ewakuacja w sytuacjach zagrożenia (zjazd indywidualny)
– opuszczanie osób poszkodowanych (które odpadły i nie są w stanie same się ewakuować lub wrócić na konstrukcję – osoby przytomne) – ewakuacja wraz z osobą poszkodowaną (akcja ratownicza dla osoby nieprzytomnej)
– i inne
Informacje organizacyjne i podstawy prawne:
Szkolenia i kursy wykonywane są w ośrodku w Bydgoszczy lub na miejscu u klienta (taka możliwość podlega uzgodnieniu w oparciu o szczegółowy zakres tematyczny szkolenia). W zależności od zakresu i tematyki szkolenia wstępne trwają od 2 do 4 dni lub więcej dla szkoleń
specjalistycznych. W celu szczegółowej wyceny proszę się kontaktować z naszymi doradcami.
Podstawy prawne prowadzenia prac na wysokości, szkoleń i wymogu ich organizowania:
Dz.U. 1998 nr 21 poz. 94 – (Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1997 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Kodeks pracy)
Dz.U. 1996 nr 62 poz. 287 – Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej.
Dz.U. 2003 nr 169 poz. 1650 – Obwieszczenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 sierpnia 2003 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
w tym prace na konstrukcjach takich jak:
Dz.U. 2005 nr 259 poz. 2173 – Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej
Dz.U. 2004 nr 180 poz. 1860 z późniejszymi zmianami – Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy
Aby pracować na wysokości konieczny jest dobry stan zdrowia, dobra kondycja psychofizyczna, wykonywanie regularnych badań lekarskich oraz odpowiednie przeszkolenie z zakresu stosowania sprzętu ochronnego oraz prowadzenia prac na wysokości.